Dla rodziców

1. Co ZHP daje dziecku?

Realizując nasze cele, korzystamy z kilkudziesięciu różnorodnych form charakterystycznych dla danej grupy wiekowej. Oferujemy w ten sposób szeroką gamę zajęć służących wszechstronnemu rozwojowi dziecka: od różnorodnych gier i zabaw stymulujących dla najmłodszych członków naszego ruchu, poprzez coraz bardziej odpowiedzialne zadania (także zespołowe) związane z poznawaniem świata dla tych nieco starszych harcerzy, aż do prawdziwej służby na rzecz środowiska lokalnego oraz zadań godnych wyczynu dla tych najstarszych. Oferujemy to, czego szkoła zazwyczaj nie zapewnia, stając się wobec tego komplementarnym ze szkołą elementem wychowania dziecka w jego środowisku naturalnym.

2. Jaka jest misja ZHP?

Zgodnie z aktualnym zapisem w Statucie ZHP „Misją ZHP jest wychowywanie. Za główne cele swojego działania ZHP uznaje: 1. stwarzanie warunków do wszechstronnego, intelektualnego, społecznego, duchowego, emocjonalnego i fizycznego rozwoju człowieka, 2. nieskrępowane kształtowanie osobowości człowieka odpowiedzialnego, przy poszanowaniu jego prawa do wolności i godności, w tym wolności od wszelkich nałogów, 3. upowszechnianie i umacnianie w społeczeństwie przywiązania do wartości: wolności, prawdy, sprawiedliwości, demokracji, samorządności, równouprawnienia, tolerancji i przyjaźni, 4. stwarzanie warunków do nawiązywania i utrwalania silnych więzi międzyludzkich ponad podziałami rasowymi, narodowościowymi i wyznaniowymi, 5. upowszechnianie wiedzy o świecie przyrody, przeciwstawianie się jego niszczeniu przez cywilizację, kształtowanie potrzeby kontaktu z nieskażoną przyrodą.” Jest to dość trafne ujęcie tego, co jest naszym zamierzeniem. Pozostaje ono niezmienne już od niemal stu lat, zmieniają się jedynie formy jego realizacji.

3. Hufiec, drużyna, zastęp – o co chodzi?

Chodzi oczywiście o nazwy jednostek organizacyjnych. Poczynając od jednostek najmniejszych liczebnie, tak przedstawia się ta specyficzna terminologia: Zastęp („Szóstka” w pionie zuchowym) – rówieśnicza grupa licząca sobie, w zależności od grupy wiekowej, od 4/6 członków aż do 8/12-tu. Jest to, zgodnie z systemem małych grup, podstawowa komórka programowa, w której działają zuchy i harcerze. Przewodzi mu zastępowa(-y) będąca(-y) jednym z członków, a także kimś w roli lidera grupy, „starszego brata/siostry”. Kilka takich zastępów składa się na drużynę. Drużyna („Gromada” w pionie zuchowym) – podstawowa i najważniejsza jednostka organizacyjna Związku Harcerstwa Polskiego, w której działają harcerze. To w niej organizuje się całoroczną pracę harcerską, to w niej realizujemy naszą misję i to o nią chodzi, gdy podnosimy jakość naszych działań. Drużyny podlegają pod szczep (jednostka pośrednia) bądź pod hufiec (jednostka bezpośrednia). Zazwyczaj jest w niej od 10 do ponad 20 zuchów/harcerzy. Jest to oczywiście zależne od grupy wiekowej danej jednostki. Hufiec – Jest to lokalna jednostka organizacyjna. Nie posiada osobowości prawnej. Organizuje, koordynuje i wspiera w swym działaniu wszystkie jednostki podstawowe (drużyny) wchodzące w jej skład. Zrzesza grupę instruktorów podzielonych na odpowiednie zespoły, które pracują nad tym, by harcerze w drużynach działali lepiej, sprawniej i ciekawiej.

4. Kto opiekuje się moimi dziećmi?

Dziećmi opiekują się pełnoletni instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego lub aktywni zawodowo nauczyciele. Jedni i drudzy posiadają państwowe kwalifikacje by być opiekunem dzieci i młodzieży zarówno podczas śródrocznej pracy jak i podczas biwaków czy obozów w okresie wakacyjnym. Posiadamy wyszkoloną i odpowiedzialną kadrę, która co roku uczestniczy w dodatkowych formach kształcenia organizowanych przez hufiec w ramach wzbogacania warsztatu pracy instruktorskiej.

5. Co z bezpieczeństwem?

Za bezpieczeństwo odpowiadają opiekunowie oraz kadra hufca. Wszystkie formy pracy śródrocznej oraz wakacyjnego wypoczynku organizowane są w zgodzie z przepisami państwowymi, jak i związkowymi. Każdy członek drużyny w naszym hufcu jest również ubezpieczony od następst nieszczęśliwych wypadków.

6. Chcę zapisać dziecko do harcerstwa co mam zrobić?

Najlepiej spojrzeć na kolejne pytanie by dowiedzieć się do jakiej grupy wiekowej dziecko należy. Podane są tam kontakty do wszystkich odpowiednich osób. Zawsze też można zadzwonić do hufca lub odwiedzić go osobiście i porozmawiać na ten temat z komendantem hufca osobiście, mailowo lub telefonicznie.

7. Moje dziecko ma ... lat, gdzie powinno należeć?

wiek dziecka gdzie powinno należeć
co zrobić
6 - 10 lat gromada zuchowa Najlepiej skontaktować się z namiestniczką zuchową, phm. Agatą Szolc (agataszolc@gmail.com)odpowiedzialną za koordynację pracy wszystkich gromad zuchowych lub sprawdzić gdzie ma zbiórki najbliższa miejscu zamieszknia gromada zuchowa.
10 - 13 lat drużyna harcerska Najlepiej sprawdzić gdzie ma zbiórki najbliższa miejscu zamieszknia drużyna harcerska.
13 - 16 lat drużyna starszoharcerska Najlepiej sprawdzić gdzie ma zbiórki najbliższa miejscu zamieszknia drużyna starszoharcerska.
powyżej 16 lat drużyna wędrownicza Najlepiej sprawdzić gdzie ma zbiórki najbliższa miejscu zamieszknia drużyna wędrownicza.

Na podstronie Drużyny można sprawdzić, gdzie działają drużyny w pionie metodycznym odpowiednim do wieku dziecka.

8. Ile kosztuje harcerstwo ?

Choć koszty utrzymania ciągle rosną, a wraz z nimi także koszty harcerstwa to nadal udaje nam się utrzymać stosunkowo niski poziom kosztów, szczególnie jeśli drużyny korzystają z akcji zarobkowych organizowanych przez nie. Wymienimy tutaj cztery najważniejsze koszta. Składka harcerska. Wynosi ona miesięcznie 10 złotych za jednego harcerza. Jest to główny środek utrzymania Związku Harcerstwa Polskiego jak i światowych organizacji skautowych, do których ZHP należy. Biwaki, na które Państwa dziecko, mamy nadzieję, będzie z nami jeździć, kosztują w przedziale od 15 do 40 złotych. Sam koszt biwaku tak naprawdę ogranicza się do kilku złotych, jednak czasem wziąć trzeba pod uwagę dojazd oraz wyżywienie. Koszt munduru wynosi obecnie od 70 do około 200 złotych. Jest to na szczęście wydatek jednorazowy, i Państwa dziecko nie musi odrazu go kompletować. Ponadto organizowane są często w środowiskach akcje współfinansujące zakup mundurów. Obozy. Cena będzie w dużej części zależała od miejsca i długości obozu. Cena dwutygodniowego obozu pod namiotami wahać się może w okolicach 400-800 złotych choć może być to cena zdecydowanie niższa, bądź trochę wyższa. Standardowo w cenie zapewnione jest pełne wyżywienie, zakwaterowanie, odpowiednie wrunki higieniczno-sanitarne oraz szeroka gama propozycji programowych wraz z materiałami programowymi, a często również wycieczki po okolicy.

9. Moje dziecko jedzie na biwak, co ma ze sobą zabrać?

W przypadku większych biwaków organizator zazwyczaj podaje kompletną listę rzeczy i sprzętu, które należy ze sobą zabrać. Oto przykładowa lista takich artykułów: - śpiwór, - karimata, - latarka (polecamy zabrać latarkę czołową, tzw. „czołówkę” – zdecydowanie lepiej zdaje egzamin niż tradycyjna latarka), - mundur harcerski, - sztućce / niezbędnik, talerz / menażkę, kubek, - potrzebna odzież: spodnie (min. 2 pary, w tym takie, które można nieco ubrudzić, np. podczas gry w lesie), 2/3 koszulki, bluza / sweter / polar, bielizna itd. a w zimniejsze dni także czapka, szalik i rękawiczki, - deszczówka, - przybory do pisania takie jak zeszyt czy kartki i długopis, - o ile jest to zaznaczone – prowiant na 4 (zazwyczaj) posiłki: do tego celu najlepiej nadaje się chleb o długim terminie ważności, pasztety, dżemy, niektóre sery – pamiętać należy, że w mało którym miejscu biwakowym jest dostęp do lodówki.

10. Moje dziecko jedzie na obóz, co ma ze sobą zabrać?

Przed każdym obozem organizator zazwyczaj podaje kompletną listę rzeczy i sprzętu, które należy bądź które lepiej ze sobą zabrać. Oto lista takich artykułów, które potrzebne się właściwie zawsze: - śpiwór, - karimata, - latarka (polecamy zabrać latarkę czołową, tzw. „czołówkę” – zdecydowanie lepiej zdaje swój egzamin niż tradycyjna latarka), - mundur harcerski, - sztućce / niezbędnik, talerz / menażkę, kubek, - potrzebna odzież: spodnie (min. 2/3 pary, w tym takie, które można nieco ubrudzić, np. podczas gry w lesie), koszulki, t-shirty (w odpowiedniej ilości, najlepiej jedna na dzień), bluza / sweter / polar, bielizna itd. czapka, szalik i rękawiczki, - deszczówka, - igła i nitka, - strój kąpielowy (tylko w przypadku obozów nad jeziorem lub morzem), - przybory do pisania takie jak zeszyt czy kartki i długopis, - pieniądze na wydatki osobiste (można oddać pod opiekę opiekunowi grupy) - zazwyczaj także prowiant na drogę do miejsca obozowania Należy zwrócić także uwagę na to, w jakiej formie bagaż jest preferowany przez organizatora wypoczynku. Może być to tylko i wyłącznie torba albo też tylko i wyłącznie plecak ze stelażem. Niezależnie od takiej informacji, najlepiej zapakować się w coś, co daje największą swobodę poruszania się z możliwie całym bagażem, czyli możliwie duża torba albo plecak w której wszystko zmieścimy. Im mniej sztuk bagażu, tym łatwiej nam nad tym zapanować i trudniej o zgubę.

11. Jak mogę wam pomóc?

Wszelka pomoc jest bardzo mile widziana. Jeśli jakkolwiek chcecie nam Państwo pomóc, proponujemy kilka sposobów. Po pierwsze i chyba najważniejsze, zawsze przydatne są dla nas kontakty. Przy organizacji większości przedsięwzięć potrzebujemy kontaktów: do placówek, w których coś robimy, do mediów, do urzędów – wszędzie tam, skąd na pewno będziemy czegoś potrzebować przy organizacji tychże przedsięwzięć. Z praktyki wiemy, że bez ludzi nam przychylnych w tych krytycznych miejscach, praca jest bardzo utrudniona, a czasem wręcz niemożliwa, wobec tego ten sposób pomocy pozostaje dla nas jednym z największych źródeł wsparcia. Po drugie, zachęcamy do wpłat 1% swojego podatku przy rozliczeniu rocznym na naszą organizację. Każda złotówka wspiera naszą działalność na wiele sposobów: obniżając koszty obozów i biwaków, umożliwiając zakup sprzętu biwakowego czy ułatwiając okresowe zakupy takie jak np. nowe mundury. Wpłaty 1% są oczywiście możliwe w określonym czasie w roku roku. Po trzecie, liczymy na Państwa poparcie! O wiele łatwiej wprowadza się harcerstwo w życie dzieci, gdy rodzice także są do tego skłonni. My ze swojej strony dajemy konkretny program wychowawczy, sprawdzony przez dziesięciolecia, a z Państwa strony oczekujemy zgody na udział Waszych dzieci w tym programie.

nasz fanpage

ciasteczka

hpnm.pl używa ciasteczek w celu dostarczenia jak najlepszych wrażeń z korzystania ze strony. Jeżeli nie wiesz, do czego służą i jak działają pliki cookies, zapoznaj się z tym artykułem z Wikipedii.

Ciasteczka możesz kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Jeżeli ustawienia zezwalają na użycie plików cookies oznacza to, że zgadzasz się na ich wykorzystanie przez stronę hpnm.pl