Pierwszy król Polski. Żył w latach 967 - 1025.
Najstarszy syn Mieszka I i jego pierwszej żony Dobrawy. W Niemczech rozpoczął swą edukację - zetknął się ze światem wielkiej polityki, spotkał wybitnych uczonych, a wśród młodej arystokracji niemieckiej nawiązał jakże ważne w późniejszym czasie, gdy już został królem, przyjaźnie.
Panowanie
Panowanie Bolesława Chrobrego upłynęło pod znakiem nieustających wojen i konfliktów zbrojnych. Był to również czas dowodzący wielkiej biegłości polskiego władcy w sprawach polityki zagranicznej. Pozostając pod silnymi wpływami Ottona III, który na zjeździe gnieźnieńskim w 1000 roku udowodnił swoją sympatię do polskiego władcy obiecując mu rychłą koronację oraz darowując włócznię z relikwiami świętego Maurycego, Bolesław nigdy nie stracił czujności - mimo wielkiego zaangażowania w sprawy niemieckiego cesarza nie zaskoczył go nagły przewrót w Niemczech i objęcie tronu przez Henryka II. Przez nieustanne podboje i chrystianizację Bolesław Chrobry przygotował sobie grunt pod koronację, która odbyła się w końcu w roku 1025, będąc zwieńczeniem dzieła, jakiemu podporządkował całe swoje życie. 17 czerwca tego samego roku pierwszy król Polski zmarł.
Przydomek
Bolesław I Chrobry nie darmo nosił swój przydomek. Słowo "chrobry" bowiem w języku staropolskim oznaczało człowieka dzielnego i walecznego. Bolesław był jednak nie tylko bitnym i odważnym królem, lecz także bardzo zręcznym, rozsądnym i konsekwentnym politykiem. Za jego rządów Polska powiększyła znacznie swoje terytorium, a to za sprawą zbrojnych podbojów, a to traktatów pokojowych.
Ciekawostka
Bolesław Chrobry wykupił ciało zamordowanego przez pogan w Prusach czeskiego misjonarza - świętego Wojciecha. Polski władca zapłacił za nie złotem równym ciężarowi szczątków świętego, po czym złożył je w grobowcu w Katedrze Gnieźnieńskiej. Czyny świętego Wojciecha oraz jego pośmiertne losy upamiętnione zostały na głównych wrotach tejże katedry. Brązowe płaskorzeźby przedstawiające sceny z historii świętego Wojciecha pokrywają całą powierzchnię dwuskrzydłowych odrzwi i stanowią jeden z największych zabytków kultury średniowiecznej na terenie Polski.
Informacje zaczerpnięte ze strony www.polska.gov.pl